AYAK AĞRILARI

Düzgün ve dengeli bir yürümemizi sağlayan ve vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklar, vücut ağırlığının çok üzerindeki yükleri taşıyarak kas-iskelet sistemimize destek platformu durumundadır. Ayaklarımız lokomotor sitemde bu kadar önemli ve etkili bir yere sahipken ayak ağrıları büyük problemlere dönüşebilir.

Ayak ağrıları, fiziksel aktivitelerimizi etkiletme ve günlük yaşamımızı sınırlamaktadır. Yaşlılarda gençlere göre daha yüksek görülme sıklığına sahiptir. Biyomekanik bakış açısıyla, ayakta meydana gelen ağrı, kas-iskelet sisteminde genel bir ağrı durumu yaratmaktadır.

AYAK AĞRILARI BAŞLICA NEDENLERİ

Ayaktaki ağrılar, kemik yapısı, eklemler, eklem etrafında yumuşak dokular, sinir ve damar yetmezliği ve aşırı kilodan kaynaklı olabileceği gibi ayakta nasır oluşumu, ağrıya neden olabilecek rahatsız edici ayakkabıların uzun süre giyilmesi ve düztabanlık da ayak ağrılarına neden olabilir.

AYAK AĞRILARINE NE İYİ GELİR?

Ayak ağrılarına iyi gelen yöntemlerden biri olan soğuk masajdır. Soğuk, damarları sıkıştırarak eklem ağrılarını giderme de yardımcı olur. Ayağınız üzerinde ağrıyan yerde buzu 10 ila 15 dakika kadar bekletmek ağrılarınızı hafifletmeye yarayacaktır.

Diğer bir yöntem ise düzenli bir şekilde egzersiz yapmaktır. Ayaklarınız hareketsiz kalmaktan dolayı da ağrıyor olabilir.

Ayakkabı seçiminiz ayağınızdaki ağrının nedeni ise ayak tabanınıza uygun ayakkabılar seçtiğiniz takdirde ayaklarınızda ağrılar yaşanmaz.

AYAK AĞRILARI TEDAVİLERİ

Tedavide ilk tercih doğru ayakkabı seçiminin belirlenmesi ve tabanlık desteklerinin kullanılmasıdır. Eğer ağrılar hafiflemiyor ise doktora başvurup tanı konarak tedaviye başlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir