ÇİL NEDİR?

Beyaz tenli insanlarda çok sık karşılaşılan, pigmentli, birkaç milimetre çapında, açık kahverengi-kırmızımsı minik lekelerdir.

Genellikle sarışın veya kızıl saçlı çocuklarda sık görülen melanin pigmenti birikimidir. Özellikle güneşte kaldıklarında daha sık görülür. Güneşin az görüldüğü bölgelerde, kış aylarında silinirler ya da belli belirsizdirler. İlkbahar ve yaz aylarında yeniden belirirler.

ÇİLLER NEDEN OLUŞUR?

İnsan cildi güneşin zararlı etkilerinden korunmak için cildin üzerinde melanin biriktirir ve bu da bir süre sonra ciltte çillenmeye neden olur. Ancak çiller söz konusu olduğunda tek başına güneşin etkisinden de bahsedemeyiz.  Örneğin karaciğerinizde yanşan bir sorun, hormonlarda yaşanan sorun, metabolik sorunlar cildin çillenmesine neden olur.

ÇİLLERDEN KORUNMA YOLLARI

İlk bahar ve yaz aylarında çili olan kişiler;

  • Güneş kremİ,
  • Gözlük,
  • Şapka kullanmalı ve
  • En sıcak saatlerde direkt güneş ışınlarına maruz kalmamak için güneşe çıkmamaları gereklidir.

Bütün bu koruma önlemlerine rağmen çiller artık oluştuysa onlardan kurtulmak için bir takım işlemler yapılabilir.

ÇİLLER TEDAVİ EDİLİR Mİ?

Ev koşullarında doğanın insanlara hediye ettiği bu bitkileri kullanılabilir; karaturp (yaban turpu), karahindiba ve salatalık. En basit yöntem salatalık maskesidir. Taze sebzeleri temizlenerek, dilimlenip yüze yerleştirilir. Bir başka, daha etkili bir yöntem de, salatalığı rendeleyip suyunu elde etmek ve bu suyu kullanmaktır. Taze sıkılmış limon suyunun da iyi geldiği söylenmektedir. Yalnız ihtiva ettiği asit nedeniyle cildi tahriş edici özelliği bulunduğundan dolayı en fazla 20 dakika tutulabilir. Sonra maske çıkarılmalıdır. Daha az etkili yöntemler olarak ise çilek, frenk üzümü, domates maskeleridir. Bu ürünleri hafif dereceli limon suyu veya ıhlamur çiçeği suyu (bir bardak kaynayan suya bir yemek kaşığı ıhlamur) ile çıkarmanız önerilir. Sebze ve meyveler taze, mevsiminde ve hormonsuz olmalıdır.

Kimilerinde simetrik ve estetik duran çiller kimilerinde asimetrik olup ciltte leke görünümü yaratabilmektedir. Bundan şikayetçi olan kişiler lazerle çil tedavisi yaptırabilmektedirler. Lazerle Çil Tedavisi, güneş ışığına maruz kalmış ciltte oluşan çillerin belli sayıda seansla lazer uygulanması sonucu yok edilmesidir. Çillerin oluşmasına neden olan melaninin lazer ışığını en iyi emen madde olması, çillerin giderilmesinde lazer uygulamasını başarılı kılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir