ÇOCUKLARDA BÖBREK NAKLİ

Böbrek nakli son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde altın standart tedavi yöntemi olmuştur. Vericilerin büyük çoğunluğunu ebeveynler oluşturur. Diğer akrabalar ve akraba olmayanlar da daha az oranda verici grubundadır.

ÇOCUKLARDA BÖBREK NAKLİNE HAZIRLIK ADIMLARI NELERDİR?

  • Alıcıyı Hazırlamak

Özellikle küçük yaş grubundaki çocuklarda son dönem böbrek yetmezliği evresine ulaşmadan hastaların yeterli beslenmesinin sağlanması ve komplikasyonların önlenmesi hastanın etkinliğinin böbrek nakli sonrasındaki kazanımlardan çok daha etkili olduğu gösterilmiştir. Her böbrek nakli hastasının canlı aşıları nakil öncesinde tamamlanmalıdır.

  • Ürolojik Değerlendirmeler

Mesane tam boşalamadığında enfeksiyon meydana gelmektedir. Bunlar da nakil ömrünü azaltan potansiyel komplikasyonlardır. Üroloji pratiğinde sıkça kullanılan temiz aralıklı kateterizasyon nakil sonrasında da etkin ve koordineli olmayan dışarı atma fonksiyonu hastalarda güvenle uygulanabilir. Nakil hastalarının çoğunda mesane yeni böbreğe adapte olur.

  • Desensitizasyon İşlemi

Bir kişinin bir alerjene ya da immün sistemi tarafından yabancı olarak algılanan başka bir maddeye ilk kez maruz kalması ile immün cevabın oluşmasıdır. Bu cevap alerji ve diğer aşırı duyarlılık reaksiyonlarının temelini oluşturur. Çocuklarda optimal desensitizasyon önemlidir.

  • Verici Seçimi

Uygun vericinin seçimi nakil işleminin en önemli aşamadır. Çocuklarda canlı vericiden nakiller erişkinlere kıyasla daha fazladır.

ÇOCUKLARDA NAKİL SÜRECİ

Çocuk hastanın boyutları, arter ve venlerin kalibrasyonları nakil böbreğin pozisyonunu belirler. Özellikle 15 kilonun altındaki küçük çocuklarda erişkinlerden alınan nakil böbreğin perfüze edilmesinde sıkıntılar çıkabilir.

Kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda büyüme geriliği başarılı bir nakilden sonra çocukların doğrusal büyümeleri düzelmektedir. Özellikle erken çocukluk ve süt çocuğu dönemindeki çocuklar büyüme geriliğine daha duyarlı olmakla birlikte, nakilden sonra büyüme anlamında en çok fayda görenler yaşı en küçük olanlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir